Faktura elektroniczna

13 marca 2023

Czym jest faktura elektroniczna?

Postęp technologiczny jest widoczny w wielu obszarach naszego codziennego życia. Dotyczy to naturalnie także biznesu – faktury i inne dokumenty sprzedaży w formie papierowej są coraz częściej wypierane ich elektronicznymi odpowiednikami. Faktura elektroniczna to nic innego jak dokument w cyfrowej wersji. Na ogół jest ona udostępniana w popularnym formacie .pdf lub .xml. Stanowi odpowiednik standardowej faktury w elektronicznej postaci.

Co powinny zawierać faktury elektroniczne?

Jeżeli zastanawiasz się, jakie informacje muszą się znaleźć na takim dokumencie – spieszymy z odpowiedzią! Faktury elektroniczne powinny uwzględniać takie informacje jak:

  • data wystawienia,
  • numer dokumentu,
  • dane nabywcy oraz sprzedawcy,
  • sposób płatności,
  • nazwa towaru lub wykonanej usługi oraz jej ilość,
  • wartość netto, stawkę vat oraz wartość brutto.

Te same dane znajdują się także na tradycyjnych dokumentach w formie papierowej.

Dlaczego warto stosować e-faktury?

Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach cyfrowej transformacji. Coraz więcej procesów ulega przeniesieniu do internetu oraz automatyzacji. To wszystko zapewnia wygodę, szybkość działania i komfort podczas załatwiania zarówno służbowych jak i prywatnych spraw. To samo dotyczy także e-faktur. Można je bowiem z łatwością archiwizować i udostępniać innym osobom. Nie ma potrzeby skanowania, aby ułatwić dalszą dystrybucję dokumentu do innych działów w firmie.

Dystrybucja faktur w popularnych formatach przekłada się na coraz powszechniejsze stosowanie dokumentów w cyfrowej postaci. Wystawianie i wysyłka dokumentów w tej formie przyspiesza także obieg informacji.

Jakie korzyści ma elektroniczna faktura?

Warto teraz skupić się na tym, jakie zalety reprezentuje elektroniczna faktura. Kluczowe jest to, że korzystając z cyfrowego obiegu faktur w znaczący sposób redukujemy zużycie papieru. To istotny wkład w ochronę środowiska. Jeżeli zatem spojrzymy na to globalnie, w sytuacji gdy coraz większy odsetek firm skupi się właśnie na generowaniu elektronicznych faktur możemy liczyć na mniejsze zużycie papieru. Troska o środowisko może się wyrażać właśnie w takich drobnych krokach. Kolejnym atutem jest także przedłużenie cyklu życia takiego dokumentu. Na uwagę zasługuje także łatwiejsza archiwizacja.

Powyższe argumenty powinny stanowić jednoznaczną zachętę do tego, aby wypróbować elektroniczne generowanie faktur. To szybki, prosty i wygodny sposób. Skorzystanie z dostępnych narzędzi zapewni wiele korzyści. Przekonaj się do tej formy działania i wprowadź w swojej firmie e-faktury!

Chcesz wdrożyć to u siebie?

Udostępnij ten wpis

Powiązane wpisy

Cyfrowy przepływ pracy

Postępujący rozwój technologiczny sprawił, że możemy dziś korzystać z szeregu rozwiązań, które usprawniają nam realizowanie zawodowych obowiązków. Prowadzisz firmę i

Czytaj więcej
Newsletter Env.png

Zapisz się na listę!

I otrzymaj darmowy e-book: „Biuro bez papieru w 90 dni”