Workflow

3 stycznia 2023

Workflow – czym jest?

Termin workflow pojawia się w masowej komunikacji coraz częściej. Nic więc dziwnego, że w związku z tym budzi naprawdę spore zainteresowanie wśród osób, które mają z nim styczność. Warto więc od razu zaznaczyć, że określenie to odnosi się do niemalże każdego aspektu powiązanego z profesjonalnym życiem. Obecnie uznaje się, że workflow jest jednym z najpowszechniejszych sposobów na zarządzanie zespołem ludzi. Ogólnie rzecz ujmując, jest to całościowe spojrzenie na organizację pracy i prawidłowe rozdzielanie jej pomiędzy pracowników.

Workflow management – przepływ pracy

W szerszym pojęciu, workflow management opiera się na przepływie informacji pomiędzy poszczególnymi pracownikami, którzy mają za zadanie wykonywać konkretne działania i zadania na korzyść firmy. Jest to także rodzaj oprogramowania, które znacząco wspomaga działanie całego zespołu, poprzez przydzielenie obowiązków i kontrolowanie ich wypełniania. W ten sposób o wiele łatwiej jest zadbać o płynny przepływ pracy, świadomość swoich obowiązków, a także o dokumentowanie progresu. Na skorzystanie z takiego rozwiązania namawia się coraz więcej firm. Zwłaszcza tych, w których faktycznie zatrudnionych jest bardzo dużo osób jednocześnie. Dzięki temu wszystko to, co najważniejsze, zapisane pozostaje w komputerowym systemie!

Workflow – jak działa?

Aby workflow przebiegało bez problemów, już na początku należy określić konkretne etapy działania. Pierwszą najważniejszą kwestią jest określenie zadania, nad którym obecnie się pracuje lub zamierza się pracować. Następnie określa się aktywność z tym związaną, która może być, albo manualna i wykonana przez człowieka, albo zautomatyzowana i wykonana przez system. Liczy się też faza końcowa, a mianowicie tranzycja, która reguluje sprawne przechodzenie z jednej aktywności do następnej. Workflow, tak jak i każda inna procedura, również ma swój początek oraz swój koniec, które są wyraźnie zaznaczone.

Workflow managment – dlaczego warto go stosować

W dużej mierze to właśnie workflow managment przyspiesza wykonywanie pracy. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii, nie wszystkie prace muszą być wykonywane bezpośrednio przez człowieka. Workflow pozwala na rozdzielenie tych zadań właśnie pomiędzy osoby, a zaawansowane systemy. Niewątpliwie ma to także ogromny wpływ na zarządzanie i kontrolę przepływu tych prac. Zobacz koniecznie czy ten system nie znalazłby świetnego zastosowania również i w twojej firmie! Być może usprawni on wszelkie podejmowane działania.

Chcesz wdrożyć to u siebie?

Udostępnij ten wpis

Powiązane wpisy

Cyfrowy przepływ pracy

Postępujący rozwój technologiczny sprawił, że możemy dziś korzystać z szeregu rozwiązań, które usprawniają nam realizowanie zawodowych obowiązków. Prowadzisz firmę i

Czytaj więcej
Newsletter Env.png

Zapisz się na listę!

I otrzymaj darmowy e-book: „Biuro bez papieru w 90 dni”